Shpërndaje në:

Njohësi i mirë i rrethanave politike dhe diplomati Arsim Zekolli, ka komentuar reagimin e BDI-së në lidhje me aferën “Magjar Telekom” për të cilën gazetari Zoran Bozhinovski thotë se Ali Ahmeti dhe Musa Xhaferi janë korruptuar me miliona euro, ndërsa për këtë BDI ka reaguar duke thënë se do të ngritë paditë përkatëse, shkruan “lajmpress.”

Në vazhdim ua sjellim reagimin e Arsim Zekollit: 

Nje sqarim gratis per “fraerat” e BDI qe mendojne se tere bota funkcionon sipas parametreva te Cairave, Recicave e Zajazave.

Nese emrat tuaj jan te perfshire, permendur, nenvizuar – si te doni – ne rastin dhe dokumentet e Gjyqit ne fjale ne New York, kjo eshte vetem pjesa e pare e problemit. Pjesa e dyte nenkupton qe pasuria juaj tani eshte nen skrutinizim te agjencive federale perkatese, perfshire FBI dhe IRS. Qe nenkupton edhe investigimet per prejardhjen (i)legjitime te pasurise.

Prandaj, para se te piskasni si pleshta te zen ngusht, hulumtoni pak per disciplinen e quajtur financial forensics.

Do ju duhet ne ardhmeri. Shume!”, shkruan Zekolli.