Radio Zëri i Kosovës-Live 95,5 MHZ-Iphone-Ipad

Category Archives: Bota

Danimarka blen dokumentet e ‘Panama Papers’

Shpërndaje në:

Qeveria në Danimarkë do të blejë të dhënat e zotëruara nga firma ligjore që i dha jetë skandalit të njohur si “Panama Papers”. Lajmin e ka bërë të ditur ministri danez i Taksimit, Karsten Lauritzen.

Read more ...

Clinton: Ndërhyrjet në Bosnjë dhe Kosovë, vendimet më të rëndësishme

Shpërndaje në:

Në përkujtimin e masakrës së Srebrenicës, nuk ka munguar reagimi i Bill Clinton, që në vitet e luftës ballkanike ishte President i Shteteve të Bashkuara.
“Ato që kam bërë si President i SHBA në Bosnjë dhe më pas në Kosovë kanë qenë nga vendimet e mia më të rëndësishme”, ka thënë Clinton, i pranishëm sot në Srebrenicë.

Read more ...

Srebrenicë, kryeministri serb Vuçiç goditet me gurë në fytyrë; i thyhen syzet

Shpërndaje në:

Mediat serbe raportojnë se kryeministri Aleksandar Vuçiç është qëlluar me gurë gjatë kohës që po vendoste lule në memorialin për viktimat e Srebrenicës.
Televizioni shtetëtor serb raporton se incidenti u shënua kur kryeministri serb po vendoste lule në memorial, dhe u shoqërua më fishkëllima.

Read more ...

Rusia vë veton për mocionin që do ta njihte masakrën e Srebrenicës si “gjenocid”

Shpërndaje në:

Rusia i vendosi veton sot rezolutës së Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, që e cilëson gjenocid masakrën kundër myslimanëve në Srebrenicë nga serbët etnikë.

Rezoluta, e hartuar nga Britania e Madhe dhe e mbështetur nga shumë vende përfshirë këtu SHBA-në, ka marrë 10 vota pro, ndërsa katër vendet e tjera përfshirë Kinën, aleaten e vjetër të Rusisë në këshill, abstenuan.

 

Read more ...

Merkel në Serbi, ja çfarë kërkoi nga Vuciq

Shpërndaje në:

Pas vizitës së kancelares gjermane Angela Merkel në Shqipëri, ajo ka udhëtuar për në Beograd ku është pritur e më pas është takuar sy më sy me homologun e saj serb Aleksandar Vuciq.

Që të dy homologët, janë paraqitur në një konferencë për shtyp.

Read more ...