Radio Zëri i Kosovës-Live 95,5 MHZ-Iphone-Ipad

Category Archives: Film

Vdes Omar Sharif: Lamtumirë Doktor Zhivago

Shpërndaje në:

Aktori i paharrueshëm i “Lorencit të Arabisë” dhe “Doktor Zhivago-s” ndërroi jetë nga një krizë kardiake këtë të premte në Kajro në vendin e tij të lindjes. Roli i tij në sagën epike të regjizorit David Lean e shndërruan Omar Sharif në një legjendë të kinemasë përkrah Peter Toole.

Read more ...

Vdes aktorja AMANDA PETERSON

Shpërndaje në:

Ka ndërruar jetë në moshën 43 vjeçare ylli i filmit, Can’t Buy Me Love, Amanda Peterson.

Trupi i aktores është gjetur në shtëpinë e saj në Greeley, pasi që familja nuk e ka parë atë prej dy ditësh..
Arsyeja e vdekjes është ende e panjohur.

Read more ...

Ndërroi jetë kompozitori i muzikës së “Titanic”-ut

Shpërndaje në:
James Horner, kompozitori i muzikës së filmit “Titanic”, ka vdekur në Kaliforni, në një aksident ajror. 61-vjeçari po udhëtonte me një avion të vogël dyvendësh, kur është rrëzuar në veri të Santa Barbarës, mëngjesin e së hënës.

Read more ...

“Burrneshat” çel Festivalin e Splitit

Shpërndaje në:
Festivali i Filmit në Split të Kroacisë, që sivjet shënon edicionin e tetë, do të hapet me filmin e metrazhit të gjatë me tematikë shqiptare “Burrneshat”, me regji të regjisores italiane, Laura Bispuri.
Festivali do të nis më 5 qershor dhe do të zgjasë deri më datën 13. Në të do të prezantohen 66 filma nga 31 shtete. Ndërkaq, vetëm Kroacia do të prezantohet në këtë festival me 45 premiera filmike.

Read more ...